Aluminyum eloksal kaplama; aluminyum parçalar üzerinde bulunan porların kaplanarak,malzemenin korozyona,kimyasallara veya dış koşullara dayanıklı hale getirilmesi işlemine denmektedir.Bu işelem uygulanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcaklık,kullanılan suyun temiz olması ve saflık derecesi ile işlemde kimyasal kullanılacaksa bu kimyasalların uygunluğudur.İşlemler sırasıyla uygulandıktan sonra aluminyum parçalar kurumaya bırakılarak eloksal kaplama işlemi sonlandırılmış olur.

İşlemler uygulandıktan sonra aluminyum kendi doğal rengi olan mat gri renkte görünür. Buna naturel eloksal adı verilmektedir.Bulundukları sektöre ve sektörlerinin ihtiyaçlarına göre firmalar aluminyum malzemelerin eloksal işleminden sonra renksiz (naturel eloksal) veya renkli olarak kullanımını talep etmektedirler.

Renklendirme

Renklendirme işleminden eloksal kaplamadan sonra oluşan porların arası tamamen kimyasallar ile doludurulur. Bu da aluminyuma renk kazandırmış olur.Renklendirme işlemi kullanılacak malzemeninin dekoratif veya estetik amaçlarla kullanımına katkı sağladığı gibi farklı sektörlerin malzemenin dayanıklılığını arttırmak amacıyla da tercih edilmektedir.

Örnek olarak fırınların kullandıkları malzemeler eloksal kaplandıktan sonra siyah renkle boyanır.Bu işlem kobalt sülfatla beraber uygulanmış ise aluminyum 550 dereceye kadar dayanıklı hale gelmektedir.

30 yıllık tecrübemiz ile bir çok farklı sektörden bir çok firmanın farklı isteklerine kalite ve güvenle hizmet vermekteyiz.Türkiye'nin her noktasına hizmet götürebilme kapasitesine sahip olan firmamız artık sektörünün önemli bir markası haline ulaşmıştır.Talep edilen sayıda işlem için yeterli imkanlara sahip olan Topel Eloksal,her sektöre her çeşit ve ebatta hizmet sağlamaktan memnuniyet duymaktadır.